Szkoła Promująca Zdrowie

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Hasło: Bo ciągłe klikanie to czasu marnowanie!

Problem priorytetowy: Spadek zainteresowania uczniów aktywnością fizyczną spowodowany nieumiejętnym planowaniem swojego czasu i nadmiernym skupieniem uwagi na multimediach.

Cel główny: Zachęcić całą społeczność szkolną do rozwijania i pielęgnowania aktywności fizycznej.

Cele szczegółowe:

 • Przekazanie społeczności szkolnej wiedzy na temat wpływu aktywności fizycznej na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.
 • Zapoznanie z negatywnymi skutkami braku aktywności fizycznej i nadmiernym skupieniem uwagi na multimediach.
 • Dostarczenie wzorców i możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych form aktywności fizycznej.
 • Propagowanie aktywnych sposobów spędzania czasu wolnego, sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań życia codziennego.
 • Kształtowanie umiejętności dobrego gospodarowania swoim czasem uwzględniającej aktywność fizyczną.
 • Zdobycie wiedzy, dającej możliwość wykorzystania jej w życiu codziennym.
 • Upowszechnianie wiedzy na temat szkoły promującej zdrowie oraz informacji na temat form szkolnej i pozaszkolnej edukacji związanej z promocją zdrowia.

Kryterium sukcesu:

 • Aktywny udział uczniów w zajęciach ruchowych, wycieczkach pieszych i rowerowych, wycieczkach krajoznawczych, aktywne spędzanie czasu wolnego.
 • Zmniejszenie przypadków niedozwolonego korzystania z telefonów podczas lekcji i przerw szkolnych.

Sposób sprawdzenia, czy osiągnięto cel:

 • Informacje i fotorelacje na stronie internetowej szkoły i szkolnym facebooku z wykonanych działań.
 • Wystawy prac uczniowskich, wystawy tematyczne.

Realizacja działań szkoły promującej zdrowie w celu wyeliminowania problemu priorytetowego obejmowała:

1. Zapoznanie uczniów z rolą aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka oraz z negatywnymi skutkami braku tej aktywności.

Warsztaty dla uczniów w ramach lekcji biologii poświęcone roli aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka. Organizacja konkursu plastycznego „Ja nie klikam, tylko skikam”  - rola aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, aktywny etyl życia jako sposób na nadmierne korzystanie z multimediów, korzyści z aktywnego wypoczynku.

2. Projekt szkolny: „Tydzień Promocji Zdrowia i Profilaktyki” – hasło „Jesteśmy aktywni, nie pasywni”

Nasz szkolny tydzień zdrowia zbiegł się z 75 rocznicą utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia. Z tej okazji uczniowie klasy VIII poprowadzili audycję radiową poświęconą organizacji WHO. Klasa V zaś w ramach programu "Trzymaj Formę" wykonała wspólny plakat przedstawiający prawidłowy sposób żywienia z uwzględnieniem proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami produktów żywnościowych. Z kolei uczniowie klasy VI przygotowali kącik tematyczny na temat roli aktywności fizycznej oraz negatywnych skutków biernego stylu życia czy nadmiernego korzystania z multimediów w czasie wolnym. Ponadto na sali gimnastycznej odbywały się aktywne przerwy pod hasłem "Mała przerwa, duża korzyść". Zabawy ruchowe przy muzyce przygotowały i poprowadziły uczennice klasy VIII. 

3. Tworzenie w szkole możliwości aktywnego spędzania czasu

Promowanie aktywności fizycznej i czynnego sposobu spędzania czasu wolnego – wycieczki rowerowe na Kaczaki oraz do Nowej Dęby przez ścieżkę edukacyjną Rozalin; wycieczka do kręgielni; wyjazd na lodowisko; spacer krajobrazowy zorganizowany z okazji „Dnia Drzewa i Krajobrazu” połączony z tematyką proekologiczną i rolą krajobrazów w przyrodzie i ich wpływem na zdrowie człowieka; konkurencje i rozgrywki sportowe podczas obchodów Dnia Dziecka; Światowy Dzień biegania w przedszkoluzajęcia wychowania fizycznego i zajęcia SKS.

4. Sportowa integracja społeczności szkolnej.

Promocja sportu i wiedzy o sporcie – udział w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy; świętowanie Międzynarodowego Dnia Sportu – mini rozgrywki sportowe na długich przerwach; zorganizowanie „V biegu dla Niepodległej”; Udział w Gminnym Turnieju Sportowym o Puchar Burmistrza M. i Gm. Baranów Sandomierski; udział w turnieju sportowym pod nazwą „ Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”, udział w II edycji konkursu „Pho3nix Active School” pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zrealizowane działania z zakresu promocji zdrowia:

 1. Propagowanie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków żywieniowych - wprowadzanie warzyw i owoców w diecie, realizacja programu „Trzymaj formę”, udział w programie „Jeż – Edu – Żywienie”.
 2. Wzbogacanie diety w warzywa, owoce oraz mleko i produkty mleczne  - realizacja programów: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”.
 3. Profilaktyka chorób zakaźnych w tym koronawirusa SARS CoV -2 – Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych - utrwalanie właściwych zasad higieny, tematyczne gazetki szkolne, tablice informacyjne w klasach i na korytarzach szkolnych realizowanie procedur korzystania z pracowni szkolnych, szatni, stołówki, biblioteki.
 4. Ułatwianie uczniom adaptacji do nowych warunków szkolnych – realizacja projektu Podkarpackiego Kuratora Oświaty SP! Serce i Pomoc – adaptacja uczniów klasy III podczas przejścia do klasy IV.
 5. Tworzenie w szkole przyjaznej atmosfery i integrowanie społeczności uczniowskiej –zorganizowanie dni tematycznych w szkole przez Samorząd Uczniowski – Dzień Kropki, Dzień Uśmiechu, Dzień szelki, Dzień Moro, Dzień Pluszowego Misia, Wróżby Andrzejkowe, Mikołajki, Dzień Chłopaka – Dzień Krawata, Tydzień Postaci z Bajek, Dzień Śmiesznej Fryzury, Dzień kundelka; organizacja balu karnawałowego, szkolny kalendarz adwentowy, świąteczny seans filmowy „Rodzina Clausów”, spotkania wigilijne w klasach; pieczenie pierników we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Wiejska Pyza”; wycieczka integracyjna do kina w Mielcu na film „Tedi i szmaragdowa tablica”; wycieczka do Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie; wycieczka na spektakl „Sposób na szkołę” do Nowej Dęby; piknik szkolny z okazji narodowego czytania.
 6. Dbanie o zdrowie psychiczne poprzez rozbudzanie empatii – szeroka działalność wolontariatu – zbiórka odzieży, maskotek dla Bartoszka, zbiórka żywności „Dar Serca” dla Hospicjum Ojca Pio w Tarnobrzegu, zbiórka karmy dla zwierząt dla schroniska w Machowie, zbiórka żywności i artykułów chemicznych – Polakom dla Ukrainy; udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Wrażliwych Serc” – pomoc dla głodujących dzieci.
 7. Kształtowanie równowagi pomiędzy korzystaniem z technologii a tworzeniem relacji poza przestrzenią Internetu – zorganizowanie „Tygodnia dbania o relacje” w ramach  ogólnopolskiego programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo – udział w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, ściana dobrych myśli, wystawa prac plastycznych „Zresetuj swój mózg, czyli jak spędzić czas bez telefonu”, akcja integracja – przerwy taneczne z „belgijką”, poczta życzliwości.
 8. Działania proekologiczne – zbiórka baterii, elektrośmieci i nakrętek plastikowych, udział w akcji „Sprzątanie świata”, zbiórka elektroodpadów, obchody Dnia Ziemi.

Podsumowanie

Działając w ramach szkoły promującej zdrowie w roku 2022/2023 poruszyliśmy istotne zagadnienie – aktywność fizyczna. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i umysłu. Staraliśmy się zachęcić dzieci i młodzież do ruchu, takiego prostego, codziennego. Zwykłego spaceru, przejażdżki na rowerze czy tańca do ulubionej piosenki. Podjęte działania spotkały się z pozytywnym odbiorem napawającym optymizmem.

 

szkolny koordynator SzPZ

Magdalena Pluta-Ślusarz 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-06-26
Data publikacji:2023-06-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Monika Cichoń
Liczba odwiedzin:4423