Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ślęzakach

Nasz patron

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, koło Łomży. Był drugim dzieckiem Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Miał czworo rodzeństwa: Anastazję, Stanisławę, Janinę i Wacława, a później przyrodnią siostrę Julię i przyrodniego brata Tadeusza.

Kiedy Stefan miał 9 lat, zmarła jego ukochana mama.

W 1912 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie, a następnie uczęszczał do szkoły w Łomży. W latach 1917 – 1920 uczył się w Liceum im. Piusa X we Włocławku. Następnie kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie w katedrze włocławskiej w dniu swoich urodzin - 3 sierpnia 1924 roku. Prymicyjną Mszę Świętą odprawił na Jasnej Górze w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Swoją posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz katedry włocławskiej.

W latach 1929 - 1930 odbył podróż naukową do Austrii, Włoch, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Po powrocie do Polski wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku oraz został naczelnym redaktorem „Ateneum Kapłańskiego”.

W czasie drugiej wojny światowej ukrywał się przed Gestapo na Lubelszczyźnie i w Laskach pod Warszawą.

W okresie powstania warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej grupy „Kampinos ”oraz szpitala powstańczego w Laskach.

W lutym 1945 roku jako rektor organizował Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku.

4 marca 1946 roku papież Pius XII mianował księdza Stefana Wyszyńskiego biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej. Sakrę biskupią otrzymał na Jasnej Górze z rąk Kardynała Augusta Hlonda.

Dwa lata później, 12 listopada 1948 roku, został arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski.

12 stycznia 1953 roku na konsystorzu w Rzymie został mianowany kardynałem.  

W tym czasie w Polsce władza państwowa coraz bardziej ingerowała w sprawy Kościoła.

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku Prymas Stefan Wyszyński został aresztowany i wywieziony poza Warszawę.

Przez dwa lata przetrzymywano go w trzech miejscach odosobnienia: w Rywałdzie, w Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim. Jesienią 1955 roku został przewieziony do klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

28 października 1956 roku odzyskał wolność i wrócił do Warszawy. Przygotowywał nasz naród do obchodów Milenium Chrztu Polski.

W latach 1962 -1965 uczestniczył w pracach II Soboru Watykańskiego.

W październiku 1978 roku brał udział w konklawe, podczas którego kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Rok później Prymas przyjął Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Jego pogrzeb odbył się 31 maja 1981 roku. Został pochowany w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Osiem lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia rozpoczął się Jego proces beatyfikacyjny. Etap diecezjalny zakończył się 6 lutego 2001 roku. Etap watykański rozpoczął się 7 czerwca 2001 roku.

Od dnia 18 grudnia 2017 roku Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługuje tytuł „Czcigodny Sługa Boży”.

2 października 2019 roku papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie za wstawiennictwem naszego Patrona.

Beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego została ogłoszona na dzień 7 czerwca 2020 roku, lecz z powodu pandemii koronawirusa została przeniesiona na 12 września 2021 roku. Uroczystość odbędzie się w Warszawie.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-08-24
Data publikacji:2021-08-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Artur Durtka
Liczba odwiedzin:3979